A może chusta kółkowa?

09-01-2020

Większość rodziców rozpoczynających przygodę z noszeniem dzieci wybiera chustę wiązaną. Jest to klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Istnieje jednak alternatywa dla chusty standardowej – chusta kółkowa, która może być ogromną pomocą w życiu codziennym. Szybka i prosta w zakładaniu - tak w skrócie można opisać chustę kółkową. Jest to kolejna wspaniała rzecz, która rodzicom ułatwia życie. Nie ukrywajmy, przy dzieciach przyda się każda pomoc.

chusta kółkowa Natibaby chusta kółkowa Natibaby

 

Charakterystyka

Ten rodzaj chusty jest po jednej stronie zakończony dwoma kółkami, przez które przewleka się chustę. Chustę przewleka się najpierw przez kółka, a dociąga nadmiar materiału gdy dziecko jest w środku. Proste? Banalnie. Nie trzeba zbyt wiele zachodu, by poprawnie chustę zamotać, a szczególnie przy dzieciach starszych.

Jest to niewątpliwie chusta do zadań specjalnych. Potrzebujecie chusty, którą szybko się zakłada? Chusty którą zawsze można wziąć ze sobą nie dodając sobie kolejnego kilograma do noszenia w torebce? Macie problem, żeby z małym dzieckiem wyprowadzić psa, odebrać z przedszkola starsze rodzeństwo, by wyskoczyć na chwilę do sklepu lub wykonać pojedynczą pracę domową? Dla rodziców, którzy wciąż są w biegu i muszą to robić z dzieckiem na rękach, chusta kółkowa może stać się najlepszym przyjacielem.

Ta prostota motania przemawia bezsprzecznie za kupnem chusty kółkowej, ale jeśli nie jesteście przekonani, kilka zalet jeszcze wymienimy.

  1. W chuście kółkowej można nosić dzieci od pierwszego dnia życia, wagowo dzieci w przedziale 3-15 kg.
  2. Chusta kółkowa ma tylko jedno wiązanie, które umożliwia nam noszenie dziecka w trzech pozycjach. Dla noworodków i dzieci, które jeszcze nie trzymają samodzielnie główki przeznaczona jest pozycja zwana kołyską, jest to pozycja pozioma, dziecko czuje bliskość rodzica, ciepło, jest opatulone przez chustę i przytulone do rodzica i niczego więcej mu nie potrzeba. Dla niemowlaków od 4-5 miesiąca życia i dzieci starszych są dwie kolejne pozycje, tzw. siodełko na biodrze i przez sobą. W obu przypadkach dziecko jest w pozycji pionowej. Najbardziej przez dzieci lubianym wiązaniem jest siodełko, dziecko w chuście „siedzi” na boku rodzica, ma świetną widoczność do poznawania świata a dodatkowo czuje się bezpieczne w ramionach opiekuna.
  3. Jest to dobre rozwiązanie polecane również dla rodziców początkujących w chustonoszeniu, dla których wiązania chusty standardowej wydają się zbyt skomplikowane. Chusta kółkowa to dobry początek, by wejść w świat chustonoszenia.
  4. Chusta kółkowa jest mała, mierzy mniej niż połowa chusty standardowej. Dzięki temu z łatwością można zabrać ją ze sobą wszędzie. Zmieści się do większości damskich torebek, które, jak wiadomo, nie mają dna :).
  5. Cena chusty kółkowej jest atrakcyjna, gdyż na wykonanie jej zużywa się mniej materiału, niż na chustę wiązaną.

 

chusta kółkowa Natibaby chusta kółkowa Natibaby

 

Na co zwrócić uwagę ?

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy kupnie chusty kółkowej, czyli rozmiar chusty, rodzaj wszycia kółek, ramie, na którym będzie noszone.

Rozmiar

W ofercie Natibaby znajdziecie aż cztery rozmiary chust kółkowych: S, M, L i XL. Ilość rozmiarów została podyktowana potrzebami naszych klientów, dla których rozmiar standardowy (M) nie był idealny.

Najdokładniejszym sposobem wybrania rozmiaru chusty kółkowej jest wyliczenie prezentowane tutaj: rozmiary chust - jak wybrać

Jednak dla osób, które wolą szybszy sposób sprawdzenia rozmiaru, prezentujemy przybliżone rozmiary ubrań i wzrost do poszczególnych rozmiarów chust kółkowych:

  • Rozmiar S dla osób o drobnej budowie ciała (kobiecy rozmiar ubrań 36 i mniejszy oraz wzrost poniżej 170 cm) sprawdzi się rozmiar S o długości około 1.80 m
  • Rozmiar M - najpopularniejszy rozmiar chusty kółkowej o długości około 2.0 m dla kobiet noszących rozmiar ubrań od 36 do 40 i wzroście w przedziale 165-180 cm
  • Rozmiar L – o długości około 2.20 m dostosowany dla pań noszących rozmiar ubrań w przedziale 40-46
  • Rozmiar XL – o długości około 2.30 m dostosowany dla mam noszących rozmiar ubrań powyżej 46

Same nazwy rozmiarów chust mogą nam zasugerować odpowiedni rozmiar, jeśli nosimy rozmiar S to rozmiar S chusty kółkowej najprawdopodobniej będzie dla nas odpowiedni.

 

Rodzaj wszycia kółek

Kółka do chusty wszywa się na dwa sposoby, dzielimy je na wszycie płaskie i harmonijkowe. Oba rodzaje mają swoich zwolenników, jednak najbardziej popularne jest wszycie płaskie. Materiał rozkłada się równomiernie na ramieniu noszącego, co jest bardzo istotne, gdyż cały ciężar dziecka spoczywa na jednym ramieniu rodzica.

 

ramię typu harmonijka chusta kółkowa Natibaby ramię płaskie chusta kółkowa Natibaby
ramię typu harmonijka ramię płaskie

 

Które ramie

Często rodzic wybiera sobie ramię, na którym chętniej nosi. Przy niektórych modelach chust jeśli mają nieregularny wzór np. w jelonki, drzewa czy postacie z bajek, ważne jest gdzie jest dół, a gdzie góra wzoru chusty. Wtedy warto przy zakupie wybrać, na którym ramieniu będą znajdowały się kółka chusty.

 

chusta kółkowa dla dzieci - Natibaby chusta kółkowa dla dzieci - Natibaby

Jeśli założymy taką chustę na drugie ramię, obrazek będzie "do góry nogami".

 

chusta kółkowa dla dzieci - Natibaby

Przy chustach we wzory regularne nie ma znaczenia, na którym ramieniu nosimy.